روش هاي نگه داري طولاني مدت مواد غذايي

براي نگه داري مواد غذايي خام يا پخته به مدت طولاني، بايد موارد خاصي را رعايت کرد. در اين مطلب به نقل از سايت «تبيان» به روش هاي نگه داري بعضي از اين مواد غذايي اشاره مي کنيم.

 

 

نان– نان را به قطعات منظم برش بزنيد و در داخل کيسه پلاستيکي قرار دهيد و در فريزر بگذاريد. در موقع نياز هم به مقدار لازم نان را از فريزر خارج کنيد و ۱۰ دقيقه در داخل سفره قرار دهيد. همچنين مي توانيد آن را با حرارت کم گرم کنيد.

زرشک– زرشک را در بسته هاي پلاستيکي داخل فريزر بگذاريد تا تازه بماند.

کشک ساييده شده – کشک از جمله لبنياتي است که در هر خانه و آشپزخانه اي به کار مي آيد. اما کشک، ماده اي نيست که بتوان آن را بدون اين که فاسد شود، نگهداري کرد. اگر مي خواهيد هميشه کشک سالم در خانه داشته باشيد، کشک ساييده شده را در کيسه هاي نايلوني ضخيم بريزيد و پس از اين که سر آن را بستيد، در فريزر قرار دهيد و هر وقت به کشک احتياج داشتيد، به اندازه نياز، آن را چند ساعت قبل از مصرف بيرون بياوريد.

کشک ساييده را مي توانيد داخل ظرف هاي مخصوص جايخي بريزيد و داخل فريزر بگذاريد تا يخ ببندد. سپس آن ها را از قالب جدا کنيد و داخل کيسه فريزر بگذاريد و در فريزر نگهداري و در موقع نياز از آن استفاده کنيد.

چاي عطري– چاي را در داخل ظرف “در بسته” نگهداري کنيد و اگر از پاکت چاي استفاده مي کنيد، سر پاکت را ببنديد و داخل کيسه پلاستيکي قرار دهيد. سپس در کيسه را محکم گره بزنيد تا عطر چاي باقي بماند.

شيريني تر – شيريني ها را در ظرف هاي پلاستيکي کنار هم بچينيد و در آن ها را ببنديد و در فريزر نگهداري کنيد.

شيريني خشک – براي اين که شيريني خشک را مدتي نگهداري کنيد، بايد از گذاشتن آن ها در جاي مرطوب خودداري کنيد. اگر چند عدد برنج در جعبه شيريني بريزيد، باعث ترد ماندن شيريني هم مي شود.

لوبيا سبز – نگه داشتن لوبيا سبز خام يا نيم پز در فريزر تندي زننده اي به آن مي دهد. براي رفع اين مشکل لوبيا را کاملا بپزيد و سپس فريز کنيد.اگر لوبيا سبز خريده ايد و براي نگهداري از آن در فريزر جا نداريد، لوبياها را پاک کنيد، خرد کنيد و در يک شيشه دهان گشاد بريزيد و روي آن ها نمک و آب سرد بريزيد. به طوري که همه لوبياها در آب نمک قرار بگيرد. با اين روش تا مدتي لوبيا سالم خواهد ماند.

بيسکويت – براي نگهداري بيسکويت، داخل جعبه آن چند حبه قند بيندازيد. هيچ گاه بيسکويت را داخل يخچال، پاکت پلاستيکي يا قوطي غيرقابل نفوذ قرار ندهيد تا ترد و تازه بماند.

کيک ميوه اي – اگر قسمتي از کيک را خورده ايد و مي خواهيد بقيه آن را نگهداري کنيد، چند قاچ سيب کنار آن بگذاريد و با جعبه داخل يخچال قرار دهيد.

رب گوجه فرنگي – براي اين که رب گوجه فرنگي تا مدت ها تازه و خوش رنگ باقي بماند، هنگامي که رب را در ظرف مي ريزيد، روي آن کمي روغن بريزيد تا هوا به رب نرسد؛ بعد ظرف را در يخچال قرار دهيد.اگر از رب گوجه فرنگي موجود در بازار استفاده مي کنيد، پس از باز کردن در قوطي تمام محتويات آن را خالي کنيد و رب گوجه را در ظرف هاي سفالي نگهداري کنيد؛ زيرا آب اضافي آن جذب ظرف مي شود و هرگز خراب نمي شود. رب گوجه را در مکان خنک يا داخل يخچال نگه داريد.

هويج – قبل از گذاشتن هويج در يخچال، سر هويج را ببريد تا خشک و پلاسيده نشود. همچنين مي توانيد هويج را در ظرفي قرار دهيد و روي آن شن نرم و خشک بريزيد؛ به طوري که هويج ها از هم فاصله داشته باشد. دقت کنيد که شن خشک بماند.

سير – بوته هاي سير را بسته بندي و فريز کنيد. هنگام مصرف، پوست آن را جدا کنيد و قبل از اين که يخ آن باز شود، خرد کنيد.

بلال – پوست بلال تازه را بکنيد و با يک مسواک خيس از بالا به پايين آن را مسواک کنيد تا همه رشته ها از ميان دانه هاي بلال خارج شود. دانه ها را به کمک چاقو جدا و بخار پز کنيد. سپس آن را بسته بندي کنيد و در فريزر قرار دهيد.در هنگام پختن دانه هاي بلال با آب، از اضافه کردن نمک خودداري کنيد! زيرا نمک باعث سفت شدن آن مي شود.

ميوه ها

انگور– براي نگهداري انگور از خاک اره استفاده کنيد. خاک اره ها را خوب بشوييد تا گرد و خاک آن گرفته شود. بعد، آن ها را خشک و خوب نرم کنيد. انگور را در ظروف دردار قرار دهيد. سپس روي انگور را خاک اره بپاشيد. بايد به اندازه يک بند انگشت روي انگورها خاک اره ريخته شود. بعد، در ظرف را ببنديد. انگورها را مي توانيد در کيسه بگذاريد و آويزان کنيد.

موز – براي نگهداري موز، آن را در يخچال نگذاريد. اگر موزي که خريداري کرده ايد، بيش از حد رسيده است و فعلا به آن نياز نداريد، آن را در فريزر قرار دهيد. البته در اين صورت فقط مي توانيد براي درست کردن شيرموز از آن استفاده کنيد.

انار – براي اين که بتوانيد انار را در مدت زمان طولاني تري نگهداري کنيد، پوست آن را با روغن نباتي چرب کنيد و در جاي خشک و خنک و به دور از نور آفتاب قرار دهيد.


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید