برای کاهش استرس چه بخوریم؟

سلامت نیوز:برخی از غذاها در کاهش استرس و فشارهای ناشی از آن تاثیر بسیاری دارند. پس به محض اینکه احساس کردید در این شرایط قرار گرفته‌اید، بهتر است این غذاها و میوه‌ها را امتحان کنید.

 

پرتقال و سایر مرکبات نارنجی
بر طبق بررسی‌های یک دانشمند، ویتامین C کمک زیادی به کاهش استرس و بازگشت فشار خون و کورتیزول به اندازه نرمال می‌کند، زیرا در اثر استرس و قرار گرفتن در یک موقعیت پرتنش، میزان فشار خون و کورتیزول تغییر می‌کند. همچنین ویتامین C موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی‌های شیرین به طور ویژه‌ای موجب کاهش استرس می‌شوند، زیرا می‌توانند میزان جذب کربوهیدرات‌ها را در بدن شما افزایش دهند و به اندازه مطلوب برسانند. سیب‌زمینی شیرین سرشار از بتا-کاروتن و سایر ویتامین‌ها است و فیبر موجود در آن باعث می‌شود که بدن در یک حالت آرام و باثبات، کربوهیدرات تولید کند.

زردآلوی خشک‌شده

زردآلو سرشار از منیزیم است که یکی از عوامل اصلی در آرامش ماهیچه‌ها و کاهش استرس می‌باشد.

بادام، گردو و پسته
بادام سرشار از ویتامین‌های E و B است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. پسته و گردو هم به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

بوقلمون
بوقلمون سرشار از آمینواسیدی به نام «تریپتوفان» می‌باشد. این آمینواسید محرک ترشح سروتونین است که به فرآیندهای شیمیایی مغز کمک می‌کند. به همین دلیل افرادی که بوقلمون می‌خورند، احساس راحتی بیشتری هم می‌کنند. به طور کلی تریپتوفان به نوعی آرام‌بخش است.

اسفناج
کمبود منیزیم موجب سردردهای شدید و میگرن می‌شود و فرد دائما احساس خستگی و کوفتگی می‌کند. یک فنجان اسفناج، حدود ۴۰ درصد از نیاز روزانه بدن افراد به منیزیم را تأمین می‌کند.

ماهی آزاد
یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. مطالعه بر روی رژیم‌های غذایی و سوخت و ساز بدن نشان می‌دهد که امگا-۳، از افزایش هورمون‌های استرس جلوگیری می‌کند.

آواکادو
پتاسیم موجود در آواکادو، موجب کاهش فشار خون می‌شود. بهترین راه برای کاهش فشار خون، مصرف پتاسیم کافی است (پتاسیم آواکادو حتی بیشتر از میزان این ماده معدنی در موز می‌باشد).

سبزیجات سبز
بروکلی، کلم‌پیچ و سایر سبزیجات سبز، سرشار از ویتامین‌هایی هستند که در بدن ذخیره می‌شوند و در مواقع درگیری با عوامل استرس‌زا، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سایر نکاتی که به کاهش استرس کمک می‌کنند، عبارتند از:

ورزش کردن، خوردن یک صبحانه کامل و انرژی‌زا و خوردن غذاهای سبک در طول روز، میزان قند خون شما را تنظیم می‌کند (وقتی که قند خون پایین است، انرژی روحی، جسمی و فکری کاهش و میزان استرس افزایش می‌یابد).

منبع: نشریه دنیای تغذیه


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید