tamas chashm ba noor khorshid

تماس با نور خورشید موجب بروز ناخنک چشم و آب‌ مروارید می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: تماس طولانی مدت چشم با اشعه ماوراء بنفش خورشید موجب بروز عارضه ناخنک چشم و آب‌ مروارید زودرس می‌شود که با استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب و استاندارد می‌توان از بروز این عوارض جلوگیری کرد.

دکتر فواد حقی در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: اشعه‌های ماوراء بنفش نوع A و B که در نورخورشید وجود دارند در تمام طول سال و در همه فصل‌ها به سمت زمین تابیده می‌شوند و اگر این اشعه‌ها برای مدتی طولانی با چشم انسان در تماس مستقیم باشند احتمال بروز آب‌ مروارید زودرس و عارضه ناخنک چشم افزایش می‌یابد به همین دلیل در تمام طول سال و در هر چهار فصل باید از عینک‌ آفتابی مناسب استفاده شود و این تصور که عینک آفتابی تنها باید در تابستان استفاده شود، اشتباه است.

وی با تاکید بر این‌ که عینک آفتابی باید استاندارد باشد، افزود: هنگام خرید عینک آفتابی باید دقت کرد که شیشه‌های آن موج نداشته باشد عینک‌هایی که شیشه‌های آنها موج دارد غیراستاندارد هستند و کیفیت لازم را ندارند در صورت استفاده از این نوع عینک‌ها اختلال دید و سردرد در فرد ایجاد می‌شود.

حقی تصریح کرد: رنگ شیشه‌های عینک بهتر است قهوه‌ای و یا یک رنگ تیره باشد همچنین شرکت سازنده آن نیز باید معتبر باشد و هنگام خرید عینک حتما از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کرد و آزمایش UV و پلاریزه بر روی آن انجام شود.


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید