Antibiotics2

اسهال‌های دارویی ناشی از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌هاست

یک داروساز بالینی گفت: آنتی بیوتیک‌ها در راس داروهایی هستند که موجب اسهال دارویی می‌شوند. بسیاری از اسهال‌های دارویی، ناشی از مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌هاست.

دکتر محمد عباسی نظری در گفت وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» ایسنا، افزود: اسهال دارویی ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها گاهی اوقات خطرناک است چون آب و املاح بدن به طور مداوم دفع می‌شود.

وی با اشاره به عوارض داروها اظهار کرد: شایع‌ترین عوارض داروها در این اندام، اسهال یا یبوست دارویی است. قرص‌ آهن از جمله داروهای رایجی است که باعث ابتلا به یبوست می‌شود. مصرف داروهای ضد افسردگی هم این عارضه را در پی دارد.

نظری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: شایع‌ترین علت جمع شدن یک دارو از بازار، عوارض کبدی است البته عوارض گوارشی هم ممکن است منجر به قطع مصرف دارو شود.

وی در ادامه گفت: عوارض گوارشی داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی ممکن است منجر به التهاب حفره دهان شود. برخی داروها هم خشکی دهان با ترشح بیش از حد بزاق را در پی دارد. رفع این عوارض راهکارهای خاصی دارد. به عنوان نمونه خیلی از اوقات می‌توان داروهای دیگری را جایگزین داروهایی کرد که عوارضی را برای بیمار به همراه دارند.

این داروساز بالینی با بیان اینکه برخی از داروها باعث ایجاد عارضه در مری بیمار می‌شود، اظهار کرد: مری از نظر فیزیولوژیک بافت ضعیفی دارد و مکانیزم حمایتی ندارد بنابراین اگر داروهایی مانند داکسی سایکلین و ویتامین c در مری گیر کنند ممکن است باعث صدمه رسیدن به مخاط مری شوند.

نظری افزود: اندازه برخی از قرص‌ها و کپسول‌ها بزرگ است بنابراین از مری سخت‌تر پایین می‌روند. در این شرایط همیشه به بیمار توصیه می‌شود که همراه این داروها یک لیوان کامل آب بنوشد و دست کم تا نیم ساعت تا یک ساعت دراز نکشد.

وی در ادامه گفت: داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن، ایندومتاسین، آسپرین و دیکلوفناک ممکن است باعث ایجاد زخمهای گوارشی در معده و دوازدهه شوند بنابراین در کنار این داروها برای بیمارانی که به مدت طولانی از آن‌ها استفاده می‌کنند، داروی کاهنده ترشح اسید معده تجویز می‌شود.

این داروساز بالینی اضافه کرد: برخی بیماران موقع بلع دارو احساس سوزش معده می‌کند. گاهی اوقات این عارضه آن‌قدر شدت می‌یابد که باعث سوراخ شدن بافت معده می‌شود بنابراین به بیمارانی که داروهای ضد التهاب استروئیدی مصرف می‌کنند توصیه می‌شود در صورت احساس سوزش معده و خونریزی معده، این عوارض را به پزشک خود اطلاع دهند.

وی درباره نحوه مصرف داروهای ضدالتهاب استروئیدی گفت: به بیماران توصیه می‌شود که برای پیشگیری از عوارض گوارشی، داروها را هنگامی که معده‌ خالی است مصرف نکند و به همراه آن شیر یا آب میوه مصرف کند. برخی از این داروها عوارض کمتری دارند. دیکلوفناک و ایبوپروفن عارضه گوارشی کمتری از ایندومتاسین دارد.

نظری در پایان اظهارکرد: با توجه به مصرف زیاد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی عوارض معده در میان عوارض دارویی بیشتر است.


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید