2ba2.com

ساییدگی زودرس زانو و تغییرات استخوانی از عوارض پای پرانتزی است

یک متخصص ارتوپدی گفت: افرادی که دچار پای پرانتزی هستند، به طور زودرس دچار تغییرات استخوانی و ساییدگی در ناحیه زانو می‌شوند.

دکتر محمدرضا فراهانچی در گفت وگو با  ایسنا ، با بیان این که در حالت ایستاده و زانوهای بهم چسبیده، پاها باید به اندازه مختصری از هم فاصله داشته باشند و اندام تحتانی ۳ درجه به سمت بیرون انحراف داشته باشد، اظهار داشت: راشیتیسم یا نرمی استخوان در اثر اختلالات رشد یا کمبود ویتامین ب-۱۲، پدید می‌آید و زانوها از شکل طبیعی خود خارج شده به شکل پرانتزی درمی‌آیند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در صورت تشخیص پای پرانتزی در سنین کمتر از ۸ سالگی، با پوشاندن کفش‌های مخصوص، می‌توان جلوی پیشرفت آن را گرفت، گفت: در صورتی که شدت پرانتزی بودن پاها در حدی باشد که مانع از راه رفتن درست و درد در ناحیه کشکک زانو شده و با درمان‌های اولیه بهبود نیابد، پس از رشد کامل فرد باید با عمل جراحی اصلاح شود.

دکتر فراهانچی در خصوص علل ایجاد درد در مبتلایان به پای پرانتزی افزود: در این حالت فشار بدن به قسمت داخل زانو وارد شده و وجود انحنا در این ناحیه، موجب می‌شود استخوان زانو به طور زودرس دچار تغییرات و ساییدگی شود ولی قسمت خارجی که فشار کمتری بر آن است، سالم‌تر می ماند.

این متخصص ارتوپد و جراح زانو با اشاره به اینکه پای پرانتزی با انجام عمل جراحی کاملا بهبود می‌یابد، تصریح کرد: پس از عمل جراحی بیمار باید به مدت ۸ تا ۱۲ هفته با دو عصا راه برود تا علایم جوش خوردن در محل جراحی آشکار شود.

دکتر فراهانچی خاطرنشان کرد: بیمارانی که دچار بدشکلی در پاها هستند باید هر دو پا تحت عمل جراحی قرار گیرد ولی این کار به طور همزمان انجام نمی‌شود و هر کدام از زانوها به مدت ۵ تا ۶ ماه زمان لازم دارد تا پس از عمل جراحی به حالت طبیعی بازگردد.


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید