دانه های سفید روی پلک و پوست صورت “میلیا ” وانواع آن

میلیا1 جمع کلمه میلیومو میلیوم در زبان لاتین به معنای ارزن است.

درتصویرزیرتعدادی میلیا را درزیرچشم یک خانم جوان ملاحظه می کنید:

 

 

برای تشخیص میلیا معمولا” نیازی به نمونه برداری و آزمایش نیست. این ضایعات به صورت گروه کوچکی از برجستگی های سفید کروی باسطح صاف دیده می شوند. دردناک نیستند و خارش هم ندارند. آنها را نباید با ضایعه مشابهی به نام سیرینگوما اشتباه کرد . میلیا معمولا” سفیدتر و شفاف تراز سیرینگوماست . محل قرارگرفتن سیرینگوما نیز عمقی تراست.

میلیا درهرسنی ازنوزادی گرفته تا بزرگسالی دیده می شود. وجود آن روی صورت نوزادان موجب نگرانی بسیاری از والدین بی تجربه می گردد. برخی والدین نیز میلیا را با اکنه نوزادی4 اشتباه می گیرند درحالی که اکنه نوزادی معمولا” قبل از دوهفتگی ایجاد نمی شود. درتصویرزیر تعدادی میلیا برروی صورت یک نوزاد را مشاهده می کنید:

miliababy.jpg (210×186)

.

 

گاهی هم «هیپرپلازی سباسه» درنوزادان منظره ای ایجادمی کند که با میلیا اشتباه می شود.ضایعات هیپرپلازی سباسه کمی زردتر بوده و بخاطر قرارگرفتن جنین در معرض هورمون اندروژن به وجود می آیند. البته «هیپرپلازی سباسه» هم پدیده ای خوش خیم است که خودبخود به مرور زمان ازبین می رود.

نوعی از میلیا نیز که بنام «مروارید اپشتین»معروف است در سقف دهان ( کام ) بیشترنوزادان دیده می شود که آنهم نباید مایه نگرانی شود. نمایی از این حالت را درتصویرزیر مشاهده می کنید:

EpsteinPearls.jpg (205×174)

 
میلیا درزنان جوان بویژه در ناحیه پلک تحتانی شایع است و برخی آن را با تجمع چربی و کلسترول اشتباه می کنند.

میلیا ممکن است بعلت تابش زیاد نورآفتاب یا استفاده بیش از حد از برخی لوازم آرایش ایجاد شود . این ضایعه خطرناک نیست ولی از نظرظاهری برای افراد ناراحت کننده است. برخی از انواع میلیا نیز درمحل مجاری عرق آسیب دیده پدید می آیند. این آسیب ممکن است بعد از سوختگی های درجه دو، تاول های حاد زیرایپدرم، ویا برخی از سایربیماری های تاولی پوست رخ دهد. استفاده بیش از حد ترکیبات کورتون روی قسمتی از پوست گاهی باعث تحلیل و اتروفی درآن ناحیه شده و بعضا” روی این ناحیه تحلیل رفته ، میلیا به وجود می آید. درحاشیه مناطقی از پوست هم که تحت پرتودرمانی قرارمی گیرد ممکن است زنجیره ای از میلیا دیده شود.

برای درمان ، پزشک با وسایل استریل منفذی در سطح میلیا ایجاد کرده و سپس مواد کراتینی داخل آن را تخلیه می نماید. معمولا” ضایعات بدنبال این کار از بین رفته و عودهم نمی کنند. گرچه میلیا ظاهرا” سطحی به نظرمی رسند ولی بیماران نباید درمنزل اقدام به دستکاری آن کنند زیرا ممکن است اسکار برجا بگذارد. بهتراست هرگاه هرضایعه جدیدی روی پوست خود مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید.
دربرخی از متون پزشکی ، درمان با ترکیبات موضعی مانند ترتینوئین8 ، پیلینگ با اسیدهای میوه ، یا میکرودرم ابرژنرا نیز دررفع میلیا موثردانسته اند.
درنوزادان میلیا اغلب بعدازچندهفته، خودبخود ازبین می رود ونیاز به اقدام خاصی ندارد.


۳ دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید